Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Finansowi Sp. z o.o.

Rzeszów

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Jak wybrać kredyt hipoteczny?

Autor: Finansowi Sp. z o.o., publikacja: 2022-02-04

Przymierzając się do zakupu wymarzonej nieruchomości, dobrze zorientować się, jak uzyskać najkorzystniejsze finansowanie. Kredyt hipoteczny często wiąże nas z bankiem na okres kilkudziesięciu lat, dlatego dobrze jest spotkać się z ekspertem kredytowym i zrobić przegląd rynku.

Plik banknotów, budynek na banknotach

Czy mam zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa jest to porównanie naszych przychodów z wydatkami. Jeśli zostaje nam nadwyżka, może ona zostać przeznaczona na spłatę raty kredytu. Do sprawdzenia zdolności potrzebujemy takich informacji jak: zarobki, koszty utrzymania, aktualnie spłacane kredyty.

Czy moja wybrana nieruchomość może być zabezpieczeniem kredytu?

W przypadku mieszkań nie ma tego problemu, w większości przypadków praktycznie każde mieszkanie może być zabezpieczeniem kredytu. Natomiast sytuacja komplikuje się przy domach.

Wiele banków nie akceptuje zabezpieczenia kredytu na siedlisku, lub starszej nieruchomości wymagającej remontu. Również w przypadku nowych domów bank nie przyjmie jako zabezpieczenia samych surowych ścian. Jednak nie są to problemy nie do rozwiązania, w naszym biurze rozwiązujemy wiele trudnych przypadków.

Czy podpisywać umowę przedwstępną?

Umowa przedwstępna jest to dokument, w którym obie strony (kupująca i sprzedająca) zobowiązują się do zawarcia umowy przyrzeczonej. Zawiera ona istotne warunki, które będą zawarte w umowie przyrzeczonej. Określa ona termin zawarcie umowy przyrzeczonej, warunki płatności. Często przy umowie przedwstępnej jest wpłacana kwota w poczet ceny zakupu, można ją wpłacić w formie zaliczki lub zadatku.

Zaliczka jest kwotą w pełni zwrotną, natomiast zadatek obciąża stronę, która nie wywiązała się z umowy. W sytuacji, kiedy nie dojdzie do finalizacji z winy kupującego, wpłacony zadatek przepada. Natomiast jeśli sprzedający będzie chciał zrezygnować, ma obowiązek zwrócić dwukrotność zadatku.

Zadatek jest dla Ciebie lepszym rozwiązaniem, jeśli:

  • jesteś definitywnie zdecydowany na konkretną nieruchomość,
  • po spotkaniu ze swoim ekspertem finansowym wiesz już, że masz zdolność kredytową,
  • a bank dopuszcza tę nieruchomość jako zabezpieczenie.

Często zdarzają się sytuacje, gdy klienci mają złożone wnioski kredytowe, czekają na decyzję, a pojawia się kupujący z "walizką gotówki". W sytuacji, kiedy jest wpłacony zadatek, nie ma obaw o umowę przyrzeczoną, ponieważ kupującemu nie opłaca się zwracać podwójnego zadatku.

Do ilu banków wnioskować o kredyt?

Z doświadczenia z klientami wybieramy trzy najkorzystniejsze dla nich banki i składamy wnioski. Minimum są to dwa banki. Często najlepszy bank ma długie czasy procesowe, np. trzy miesiące i wtedy w międzyczasie spływają inne pozytywne decyzje.

Wtedy zarówno kupujący, jak i sprzedający bez obaw czekają na docelowy bank. Czas uzyskania decyzji waha się od kilku tygodni do kilku miesięcy. Czasami bank, który wybierzemy, nie zdąży wydać decyzji przed końcem terminu na umowie przedwstępnej – wtedy lepiej mieć alternatywę.

Byłem w banku i otrzymałem decyzję odmowną – co dalej?

Często spotykam się z klientami, którzy otrzymali decyzję odmowną w swoim banku. Nie jest to powód do paniki. Jako doświadczony ekspert kredytowy często pomagam takim osobom. Odmowy te wynikają z tego, że każdy bank ma innego klienta docelowego.

I takie sytuacje pokazują, że największą przewagą dobrego pośrednika kredytowego jest rozeznanie na rynku. Klient nie musi sam chodzić do 15 banków, ma wszystko jest w jednym miejscu w połączeniu z doradztwem na najwyższym poziomie.

Podpisałem umowę kredytową – jakie dalsze kroki muszę podjąć, żeby zostać właścicielem domu?

Każdy klient w umowie kredytowej ma zawarte indywidualne warunki uruchomienia kredytu. Wiele z nich znajduje się w akcie notarialnym zakupu nieruchomości. Niektóre dotyczą ubezpieczenia np. nieruchomości, na życie.

W naszym biurze pośrednictwa pomoc nie kończy się na podpisaniu umowy z bankiem, pomagamy w zawarciu umów ubezpieczenia z zapisami, które są akceptowane przez banki. Podpowiadamy też, do jakich urzędów udać się po odpowiednie dokumenty.

Podsumowanie

Jak widać uzyskanie kredytu na wymarzoną nieruchomość ma wiele aspektów. Można samemu przecierać szlaki i szukać rozwiązań, jednak pomoc doświadczonego eksperta potrafi uchronić przed wieloma konsekwencjami prawnymi i finansowymi. Jeśli decydujemy się kupić dom lub mieszkanie warto, żeby osoba zajmująca się tym na co dzień, pomogła nam w transakcji.

Zobacz również: Najlepsi Doradcy Kredytowi, 2022

Kredyt hipoteczny - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 9 190 Specjalistów od Kredytów Hipotecznych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o kredytach hipotecznych